Zastosowanie pomiarów termowizyjnych

Sprawdzanie jakości ocieplenia budynku +
Badanie może wykazać jakie są niedociągnięcia w budowie lub wykończeniu mieszkania, domu itp. Pokazuje którędy uciekają nasze pieniądze, która część pomieszczenia jest niedostatecznie izolowana przez co wystudza nasz lokal. Można stwierdzić również jaka jest jakość ocieplenia poddaszy np: wełną mineralną. Test wykazuje również co dzieje się z naszymi oknami i drzwiami. Czy są prawidłowo osadzone, czy uszczelki spełniają swoje zadanie?. Badanie wykaże też błędy w izolowaniu tarasów, balkonów itp. Kamera pokazuje rozkład termiczny budynku zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Po przez takie badanie można wykazać jakość ocieplenia styropianem, gdzie mamy zimne mostki.
Sprawdzanie jakości izolacji kominów i wentylacji +
Za pomocą kamery termowizyjnej możecie Państwo również sprawdzić czy otwory wentylacyjne spełniają swoje zadanie. Często zdarza się że zamiast wyciągać powietrze następuje jego nadmuch a w przypadku mrozów na zewnątrz jest to dodatkowe i niepotrzebnie schładzanie pomieszczenia. Badanie wykazuje też jakość opasek kominowych, gdzie przez zaniedbanie ucieka ciepło np. z poddasza.
Sprawdzanie szczelności izolacji rur itp. +
Przy pomocy naszej jest możliwość sprawdzenia szczelności rur znajdujących się w kotłowni lub piwnicach. Wytwarzane ciepło zanim dotrze do odbiorcy już jest tracone. Późniejszy rachunek finansowy tego niestety nie uwzględnia.
Kupno domu, mieszkania +
Gdy ktoś z Państwa decyduje się na zakup wymarzonego domu lub mieszkania bardzo często po za wrażeniem wizualnym jak również sprawdzeniem dokumentacji podejmuje decyzję o nabyciu nieruchomości. Oczywiście jest też aspekt finansowy, jednak jego wielkość może okazać się zmienna dopiero po sezonie grzewczym. Dobrym momentem jest przeprowadzenie badania przed ostateczną decyzją zakupu. Jest to albo potwierdzenie świetnego zakupu albo podstawa do negocjacji w sprawie ceny z powodu niedociągnięć budowlanych. Upust to jedno ale wiedza co nas czeka przed wniesieniem mebli i malowaniem ścian to bezcenna informacja.
Wykrywanie zawilgoceń +
Jedną z możliwości kamery jest wykrywanie przyszłych lub ukrytych zawilgoceń. Przykładem mogą być skosy poddaszy kiedy fachowiec źle ułoży izolację która pod wpływem zimna i wilgoci po prostu obsunie się a wtedy działa jak mokra gąbka. Skutki będą widoczne niedługo.
Sprawdzenie jakości ogrzewania podłogowego itp. +
Kiedy w pomieszczeniu mamy ogrzewanie podłogowe, bywa że jakaś część podłogi mniej grzeje. Tłumaczymy sobie to że to ciśnienie albo że tam jest mniej rur itp. Prześwietlenie tego systemu ogrzewania może wykazać że mamy tu wyciek, woda wcieka nam w fundament. Wtedy też może wyjaśnić się dlaczego mamy powoli zanikające ciśnienie na naszym kotle. Badanie pustego ogrzewania po przez nadmuch powietrza pod ciśnieniem nie zawsze wykaże małą nieszczelność, ale wylany płyn pokaże kamera termowizyjna.
Wykrywanie nieprawidłowego działania grzejników +
Kolejną możliwością badania jest sprawdzenie obiegu wody w grzejnikach, w szczególności starego typu. Bardzo często już są tak pokryte kamieniem że grzeje tylko część ożebrowania. Nowoczesne metalowe grzejniki również potrafią mieć niedociągnięcia w jakości wykonania. Są podatne również na rdzę którą trzyma jeszcze emalia i niewiele potrzeba aby zaczęły ciec.
Umiejscowienie nieszczelności termicznych +
Po przez naszą kamerę można spojrzeć na swoją inwestycję chłodnym okiem i wtedy zobaczymy jak skutecznie mamy izolowany budynek, dachy, bramy garażowe. Okazać się może że to nie koniec naszych wydatków związanych z oszczędzaniem!
Badanie instalacji elektrycznych +
Innym rodzajem badań jest przegląd instalacji elektrycznych, wszelkiego rodzaju rozdzielni, tablic, transformatorów itd. Po takim badaniu wiemy która część naszego systemy za bardzo się przegrzewa pracując pod dużym obciążeniem.
Kontrola pomieszczeń klimatyzowanych +
Do kolejnej grupy badań możemy zaliczyć pomieszczenia klimatyzowane. Zainteresowani wiedzą jakie musimy spełnić wymogi dla prawidłowego zastosowania i działania klimatyzatorów, jednak złe ich umiejscowienie a nie rzadko późniejsze przemeblowanie (np. w sklepie jakaś chłodnia przestawiona) potrafi skutecznie zakłuci pracę urządzenia które zasysa ciepłe powietrze i praca jego wydłuża się. Żywotność klimatyzatorów bardzo wtedy się zmniejsza. Oczywiście serwis z chęcią przyjedzie na kolejny przegląd i czyszczenie sprzętu. Test takich pomieszczeń wykaże podobnie jak ucieczkę ciepłego powietrza tak w tym przypadku zimnego.
Badanie pracujących urządzeń mechanicznych +
Praca urządzeń mechanicznych również może być badana za pomocą kamery termowizyjnej. Takie obserwacje pokażą które części mechanizmu są najbardziej obciążone. Zastosowanie może być zarówno dla służb utrzymania ruchu jak również w motoryzacji.