Interpretacja świadectwa
Górny wskaźnik(Ep) suwaka informuje nas o zapotrzebowania na energię pierwotną , wskazując ilość energii która musi być wyprodukowana w źródle aby pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie i wentylację, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, ewentualnie na instalację chłodzenia oraz oświetlenia. Wartość wskaźnika EP zależy od nośnika energii (czyli gazu, oleju opałowego, węgla, biomasy, energii elektrycznej). Porównywany jest on z budynkiem określonym w Warunkach Technicznych. Rozbieżności między budynkiem ocenianym a budynkiem w WT stanowią wskazanie dla działań usprawniających i obniżających zapotrzebowanie energii.
Wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (EK) informuje nas natomiast o zapotrzebowaniu na energię przez budynek w tym również ogrzanie powietrza wentylacyjnego i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ewentualnie chłodzenia w domach wyposażonych w klimatyzację z uwzględnieniem sprawności systemu ogrzewania. Jest to energia za którą w rzeczywistości płacimy.
Koszt zakupu energii dla warunków rzeczywistych wyznaczyć można po przez:
Wartość wskaźnika EK pomnożyć przez powierzchnię ogrzewaną budynku, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez koszt wytworzenia 1 Kwh energii.
Co w praktyce daje:
Roczny koszt zakupu energii dla budynku = Ek x Pow. ogrzewana budynku x KOSZT wytworzenia 1 Kwh
Przykładowy koszt wytworzenia 1 kwh ciepła wygląda następująco:
- Węgiel 0,15 zł/kwh
- Gaz ziemny 0,20 zł/kwh
- Gaz płynny 0,45 zł/kwh
- Olej opałowy 0,28 zł/kwh
Na dane zamieszczone powyżej przyjmijmy przykładowe świadectwa energetycznego w którym, wskaźnik EK wynosi 130 kwh(m2/ rok), przy założeniu iż opalamy kocioł gazem ziemnym i powierzchni budynku wynoszącej 100 m2 sposób obliczenia będzie wyglądał w ten sposób:
Roczny koszt zakupu energii dla budynku = 130 kwh(m2 rok) x 100 m2 x 0,2 zł/kwh = 2.600,00 zł.
Należy podkreślić iż wyliczony koszt zakupu energii wynika z przyjęcia do obliczeń warunków normatywnych, może się on różnić od rzeczywistych kosztów w zależności od sposobu eksploatacji budynku, taryf dostawy danego źródła energii, bądź ceny zakupu np. węgla kamiennego. Wyliczony koszt nie uwzględnia między innymi obniżania temperatury w pomieszczeniach pod nieobecność użytkowników, warunków atmosferycznych (temperatury zewnętrznej) mogących się różnić od przyjętych do obliczeń (średniej temperatury zewnętrznej z lat poprzednich).
Skąd bierze się wartość EP i EK?
Główne czynniki wpływające na niską wartość wskaźników zawartych w świadectwie energetycznym zależą od stopnia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OŹE) głównie:
Energii promieniowania słonecznego:
- zastosowanie kolektorów słonecznych typu; kolektor płaski, kolektor próżniowy, panelu fotowoltaicznego (PV) do wytwarzania energii elektrycznej
- zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła (GWC) akumulującego energię słoneczną, wykorzystywanego jako dolne źródło pompy ciepła lub do ogrzewania powietrza wentylacyjnego
Energii biomasy:
Pod pojęciem wykorzystania biomasy do celów energetycznych będziemy rozumieć spalanie produktów organicznych fotosyntezy; drewno i jego odpad, słoma, odpadki produkcji roślinnej lub rośliny energetyczne.
- poprzez zastosowanie kominka z płaszczem wodnym wspomagającego system ogrzewania wodnego/ system ciepłej wody użytkowej, kominka z systemem rozprowadzania powietrza (DGP).
- zastosowanie kotła na biomasę
Pompy ciepła:
Najwyższe współczynniki pod kontem świadectw osiąga się mając ogrzewanie związane z pompą ciepła.
Wewnętrzne źródła ciepła:
Im więcej emiterów ciepła takie jak np urządzenia elektryczne, tym mniej ciepła należy dostarczyć z zewnątrz do ogrzania pomieszczenia . Na takiej zasadzie działa m.in. dom pasywny który jest optymalnie zaizolowany z zewnątrz natomiast ogrzewany jest tylko dzięki niewielkiej ilości energii dostarczanej z zewnątrz oraz po przez ciepło wynikające z ? życia? jego mieszkańców.
Izolacyjność i przegrody zewnętrze:
Aby otrzymać dobre wyniki na świadectwie niewątpliwie należy również stosować efektywne materiały budowlane (np bloczki Ytong), okna o współczynniku U<1,1( dla całego okna), itp. materiały budowlano-izolacyjne. Dodatkowym plusem jest również duża ilość lokalizacji okien wysokoefektywnych na południowej ? najbardziej naświetlanej przez słońce stronie świat.
Zwartość budynku:
Nie od dziś wiadomo że budynki energooszczędne są proste w konstrukcji , bez zbędnych pięter, minimalnej ilości mostków ciepła, prostych dachach i bez zbędnych załamań przegród zewnętrznych. Współczynnik A/V określający zwartość budynku winien być jak najniższy by pozytywnie wpływać na otrzymanie korzystnego Ep i Ek.
Reasumując powyższe informacje im więcej Odnawialnych Źródeł, kosztem tradycyjnych nośników energii , im bardziej zwarty i zaizolowany i racjonalnie użytkowany obiekt tym wyższa klasa energetyczna na świadectwie ( wskaźnik strzałki Ep znajdujący się na zielonym polu suwaka), tańsza eksploatacja a przez to większy koszt sprzedaży i najmu.